لنت ترمز از قطعه ای است که بر دیسک ترمز نصب شده تا سرعت خودرو را کم و یا خودرو را متوقف کند پس 1 متر جلوتر یا عقب تر میتواند مهم باشد. در این مقاله قصد داریم انواع لنت و تاثیرش بر عملکرد خودرو را بررسی کنیم .

معیارهای لنت مناسب

کم صدا باشد، طول عمر بالایی داشته باشد، آسیبی به دیسک ترمز وارد نکند،در ترمز گیری های مکرر و داغ شدن لنت کارایی خود را از دست ندهد، قیمت مناسبی داشته باشد و حدالمقدور گرده لنت کمتری تولید کند.

اجزا تشکیل دهنده لنت ها

1.الیاف ها        2.مواد اصطکاکی        3.رزین ها

انواع لنت ترمز

لنت ارگانیک

الیاف بکار رفته در این نوع لنت از نوع ارگانیک و طبیعی است و 20 درصد وزن لنت از فلزات نرم از جمله آلومینیوم، زینک و مقدار کمی آهن، مس و استیل است و در آخر هم از رزین های ارگانیگ و نرم ( بدون آزبست) در ساخت آنها به کار برده می شود.

مزایا : بی صدا، عدم خوردگی دیسک چرخ، قیمت مناسب و تولید گرده لنت بسیار کم و غیر سمی
معایب: طول عمر پایین و عدم ترمز گیری مناسب در دفعات مکرر به علت دفع حرارت پایین

لنت ارگانیک

لنت نیمه متالیک و متالیک

نوع الیاف مصنوعی است و تا 50 درصد وزن لنت از فلزات سخت همچون آهن و استیل تشکیل شده است و برای حفظ لنت و عدم از هم گسیختگی از رزین سخت (آزبست) استفاده شده.

مزایا: ترمز گیری مناسب در دفعات مکرر ترمز گیری به دلیل دفع گرما مناسب، طول عمر بالا
معایب: تولید صدا در هنگام ترمز گیری،خوردگی دیسک چرخ و تولید گرده لنت بالا

لنت متالیک

لنت سرامیکی

میتوان گفت از زیر مجموعه لنت های ارگانیک هستند و 20 سال است که وارد بازارها شده اند و از جدیدترین نسل لنت های ترمز هستند. الیاف این دسته از نوع سنتتیکی، نیمه سنتتیکی و یا آرامیدی هستند و همچنین از رزین های ارگانیک سرامیکی استفاده شده و از سرامیک به عنوان مواد اصطکاک زا با فشردگی کمتر از سرامیک های ساختمانی استفاده شده.

مزایا: بی صدا، طول عمر بالا (50 درصد بیشتر از لنت های متالیک و نیمه متالیک)، تحمل دمای دمای بالا و گیرایی ترمز در دفعات مکرر، گرده لنت کم به علت عدم استفاده از آزبست و قیمت بالاتری نسبت به لنت ها دارند.

خوردگی دیسک ترمز و علائم آن

دیسک ترمز قطعه ای دایره های است که به توپی چرخ وصل است و  لنت ترمز روی آن نصب می شود. حال اگر کیفیت دیسک ترمز یا لنت ترمز پایین باشد موجب خوردگی دیسک و با حتی تاب برداشتن دیسک ترمز می شود که می تواند بر عملکرد سیستم ترمز اثر منفی بگذارد.
دیسک های چند دسته هستند، دیسک های خنک شونده که دارای شیار یا سوراخ بر روی دیسک است که با انتقال گرما از طریق این منافذ تحمل دمایی بالاتری دارند و دچار تغییر شکل یا تاب برداشتن نمی شوند ولی قیمت بالایی دارند، دیسک های معمولی که فاقد منفذ و یکپارچه هستند و معمولا از جنس آهن می باشند و به نسبت تحمل دمایی کمتری دارند و ارزان تر هستند.

انواع دیسک ترمز

انواع دیسک ترمز

علائم خوردگی دیسک ترمز:

لرزش هنگام ترمز گیری، مسافت ترمز گیری طولانی تر، کاهش قدرت سیستم ترمز گیری

خوردگی دیسک ترمز

خوردگی دیسک ترمز و نازک شدن آن

انتخاب لنت ترمز مناسب

بسته به نوع رانندگی و خودرو میتوان لنت های متفاوتی انتخاب نمود، اگر رانندگی پر شتابی دارید توصیه می شود از لنت های متالیک استفاده کنید و دیگر نمی توانید انتظار بی صدا بودن لنت را داشته باشید اما اگر رانندگی معمولی دارید لنت های سرامیکی با توجه به طول عمر و عدم خوردگی دیسک چرخ بهترین انتخاب هستند.

بهترین مارک لنت ترمز

تکستار: یک برند آلمانی به نامTMD Friction که برخی محصولاتش در کشور فرانسه تولید می شود و از فرانسه به ایران می رسد و معمولا بر روی خودروهای ایران خودرو نصب میشود و از دهه 70 در ایران حضور دارد.

لنت تکستار

بوش :(BOSCH) یک برند آلمانی دیگر که محصولاتش را با  با شعار برای زندگی اختراع شده است تولید می کند.

لنت ترمز بوش

 

رالدک (RALDEC): یک برند چینی که کار خود را از سال 91 در ایران آغاز کرد.

لنت رالدک

برند هایی همچون  BENDIX و پارس لنت هم از برند های معتبری هستند.