انواع باطری در خودرو

باطری های موجود در خودرو یا بصورت سربی اسیدی (معروف به باطری آبی) هستند که دارای 2 صفحه هیبریدی سربی – کلسیمی هستند و یا بصورت اتمی که در اصطلاح باطری خشک گفته میشود که از 2 صفحه (سربی کلسیمی)-کلسیمی  تشکیل  شده است.

این حقیقت تلخ رو باید بپذیریم که باطریهای اتمی هم آبی هستند  و نیاز به سرویس و نگهداری دارند ولی وجه تمایز آنها نسبت به باطری سربی اسیدی در  قیمت بالاتر،شارژ سریعتر، طول عمر بیشتر و سرویس و نگهداری کمتر آن است.

 

نمای داخلی باطری

یک باطری چقدر عمر میکند؟

طول عمر  باطری متوسط 2-3 سال می باشد. دشارژ عمیق ،لرزش ، گرما موجب سولفاته شدن سر باطری می شود که از اصلی ترین عوامل تخریب باطری است. مطمئن بودن از محکم بودن سر باطری ها، میزان مناسب سطح الکترولیت باطری از عوامل موثر دیگرند.سولفاته های سر باطری را تمیز کنید. بیش از توان باطری از آن آمپر نکشید ( اگر باطری خودرو شما 55 آمپری است هرگز از لامپ های زنون و از این دست لامپ ها استفاده نکنید که به شدت عمر باطری را کم میکند).از سرریز کردن بیش از حد اسید باطری در باطری خودرو بپرهیزید.

پدیده دشارژ عمیق: یکی از موارد اجتناب ناپذیر در باطری‌های سرب اسیدی ، حساسیت این باطری‌ها نسبت به تخلیه‌ی کامل است. این یک قانون کلی برای هر نوع باطری است که در هر دشارژ کامل، اندکی از ظرفیت باتری از دست می‌رود. این پدیده در تمام انواع باطری ها دیده می‌شود ولی مقدار آن متفاوت است و بیشتر برای خودروهایی اتفاق می افتد که به مدت طولانی استارت نمی خورند و یا بصورت دراز مدت انبار می شوند. بیاد داشته باشید که مدت زمان نگهداری باطری در انبار 6 ماه است پس در هنگام خرید به تاریخ تولید آن و تاریخ خرید دقت کنید. به همین علت است که گفته در مواقعی که خودرو را به مدت طولانی استفاده نمی کنید قطب مثبت باطری(کابل قرمز رنگ) را از باطری جدا کنید.

همچنین دشارژ عمیق باعث خوردگی شبکه در صفحات قطب مثبت باطری می‌شود که شدیدا در کاهش طول عمر باطری تاثیرگذار است.

توصیه می شود قبل فصل گرما و سرما سطح الکترولیت باطری مورد بررسی قرار گیرد مخصوصا در تابستان ها.

یکی از روشهای تشخیص باطری خراب مخصوصا در هوای سرد استارت زدن بیجا است.

دشارژ عمیق

سولفاته شدن قطب مثبت باطری بر اثر پدیده دشارژ عمیق

 

استفاده از اسید باطری بجای آب مقطر خالص

توصیه میشود از اسید باطری برای سرریز کردن در باطری استفاده گردد چرا اضافه نمودن آب مقطر خالص، اسید سولفوریک موجود در باطری را رقیق کرده و عملا تقویت باطری صورت نگرفته است.

پرکردن اصولی باطری خودرو

مراقب باشید در هنگام پرکردن باطری آنرا بیش از حد پر نکنید. این را بدانید که اتاقک های باطری با هم مشترک نیستند پس سعی کنید در هر اتاقک به یک میزان اسید باطری را اضافه نمایید.

سر ریز کردن باطری

 

پر کردن اصولی باطری

هشدار: به هنگام کار با اسید باطری موارد ذیل را رعایت کنید:

.در فضای باز این عمل صورت گیرد

.از عینک ایمنی مخصوص استفاده کنید

.لباس محافظت کننده بدن بپوشید

.در صورت تماس با صورت و پوست آن ناحیه را بمدت 5 دقیقه با آب شستشو دهید و سپس به مراکز درمانی مراجعه کنید.